Ułatw sobie życie podczas sezonu wynikowego [PORADNIK]

Dobry PR-owiec nawet porażkę zamieni w zwycięstwo. Oto krótki poradnik, który pomoże przebić się przez gąszcz informacji podczas sezonu wynikowego. Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka.

Sezon wynikowy na giełdzie to nie tylko same raporty finansowe, ale i informacje prasowe, w których PR-owcy próbują w możliwie najlepszy sposób sprzedać osiągnięcia spółki z minionego kwartału. Najprostszą i dosyć często stosowaną metodą, jest zaakcentowanie zalet i przemilczenie wad.  Efekt? Tytuł zawsze będzie optymistyczny.

Z tego optymizmu można jednak sporo wywnioskować, bowiem po co chwalić się na czołówce zyskiem operacyjnym podrzędnego segmentu, skoro można zyskiem netto…? No właśnie, chyba, że tym drugim pochwalić się nie możemy. Czasami już po przeczytaniu 4-5 słów zawartych w tytule informacji prasowej można zidentyfikować co w spółce jest nie tak. Oto krótki przewodnik, dla tych, którzy chcą sobie ułatwić życie podczas sezonu wynikowego. Za przykład posłuży nam „SPÓŁKA”. Poniżej zestawienie potencjalnych tytułów informacji prasowych i ich szybkie interpretacje:

„SPÓŁKA sprzedaje więcej” – przychody wzrosły, ale zyski są do kitu

„Dynamiczny wzrost zysku operacyjnego SPÓŁKI” – zysk operacyjny był jedynym polem, na którym się poprawiliśmy

„Mocny wzrost zysków SPÓŁKI w pierwszym półroczu 2017” – cały wzrost zrobiliśmy w pierwszym kwartale. Drugi był słaby, ale o tym ciiiii

„SPÓŁKA poprawiła marże w drugim kwartale 2017 roku” – wprawdzie zarabiamy mniej, ale przy okazji mocniej łoimy po kieszeni naszych klientów. Ot, taki cud

„Segment Sprzedaż SPÓŁKI urósł w drugim kwartale 2017 roku o 20 proc.” – nie martw się, na innych segmentach wszystko straciliśmy

„SPÓŁA zarobiła w drugim kwartale 2 mld zł” – Fajna, duża liczba, nie? A że mniejsza niż przed rokiem? Kto by tam rozpamiętywał takie stare dzieje…

„SPÓŁKA opublikowała wyniki za drugi kwartał 2017 roku” – w sumie w wynikach nic wielkiego nie było, ale jako że zawsze wysyłamy informację prasową, to i teraz wyślemy

„Wszystkie wyniki SPÓŁKI w górę” – coż, tym razem chyba udało się niczego nie sknocić

P.S. Zbieżność przykładów z rzeczywistymi informacjami prasowymi całkiem przypadkowa 😉

P.S.2 Oczywiście na GPW nie brakuje porządnych informacji prasowych. Często bywają one bardzo przydatne i pokazują, że spółce zależy na transparentności i relacjach z inwestorami – to się ceni! Jak najbardziej zachęcam więc do wysyłania informacji prasowych! Powyższe zestawienie prezentowane jest jedynie jako ciekawostka (a nie zarzut) i zestaw spostrzeżeń po kolejnym już sezonie wyników. Pozdrowienia dla wszystkich PR-owców 🙂